ISO/IEC 17025 Kalibrasyon ve Test Laboratuvarları Akreditasyon Danışmanlığı

ISO/IEC 17025 Kalibrasyon ve Test Laboratuvarları
Akreditasyon Danışmanlığı

 

ISO/IEC 17025 Test ve kalibrasyon laboratuvarlarının yeterliliği için genel şartlar uluslararası laboratuvar yönetim sistemi, güvenilir sonuçlar sağlama kapasitelerini göstermek isteyen test ve kalibrasyon laboratuvarları için uluslararası referanstır.

 

ISO IEC 17025, laboratuvarların yetkin bir şekilde çalıştıklarını göstermelerini ve geçerli sonuçlar üretmelerini sağlayarak, hem ulusal hem de dünya çapında çalışmalarına olan güveni arttırmaktadır.
Aynı zamanda ülkeler arasında daha geniş bir sonuç kabulü sağlayarak laboratuvarlar ve diğer organlar arasındaki işbirliğini kolaylaştırmaya yardımcı olur. Test raporları ve sertifikalar, başka ülkelerden diğerine kabul edilmeksizin başka testlere gerek duyulmadan kabul edilebilir ve bu da uluslararası ticareti geliştirir.

 

ISO/IEC 17025, test, numune alma veya kalibrasyon gerçekleştiren ve güvenilir sonuçlar isteyen tüm kuruluşlar için gereklidir. Bu, ister devlete, ister özel sektöre ya da isterse başka bir kuruluşa ait olsun, her türlü laboratuvarı içerir. Standart aynı zamanda üniversiteler, araştırma merkezleri, hükümetler, düzenleyiciler, denetim kurumları, ürün sertifikasyon kuruluşları ve test, örnekleme veya kalibrasyon yapma ihtiyacı olan diğer uygunluk değerlendirme kurumları için de yararlıdır.